Akné – co ho způsobuje a jak ho léčit?

Akné – co ho způsobuje a jak ho léčit?

Problémy jsou s naším životem spojeny doslova neustále. Pokud v tomto směru budeme konkrétní, máme problémy třeba ve škole, v práci, ale stejně tak i s naším zdravím. Pokud odrosteme, jsou to problémy s naším pohybovým aparátem. Pokud jsme však mladí, je to akné. Tímto problémem si dnes prošel skutečně každý. Pojďme se tedy společně podívat na to, o co se jedná, jaké jsou příznaky, ale stejně tak i možnosti případné léčby.

Co je akné?

Na úvod musíme rozhodně říci, co vlastně akné jako takové je. Primárně se jedná o chronické onemocnění kůže, které se objevuje nejčastěji v období puberty. V tomto ohledu je třeba říci, že podobnými problémy trpí i 100 populace v daném věku. Jedná se o zánětlivé onemocnění, vlivem kterého vzniká drobný vřídek. A to nejčastěji v oblasti obličeje, v oblasti ramen, ale stejně tak i v oblasti dekoltu.

Důvod vzniku takových vřídků je poměrně jasný, jelikož právě zde jsou zaníceny vývody mazový žláz. Tím jsou uzavřeny a onen kožní maz, která nemá kudy odtékat, vytváří onen kosmetický problém. Ten nejčastěji odezní za pár dní, a to bez jakýchkoliv dalších projevů. Výrazné problémy ale mohou zanechat také drobnější jizvičky.

Jak jsou hlavní příčiny?

S daným problémem logicky souvisejí také různé příčiny. Ty mohou být skutečně různé. Pokud ale budeme konkrétní, je třeba říci to, že mezi nejznámější příčinu patří právě věk a s ní spojená hormonální aktivita. A to hlavně s cykly, které se začínají objevovat v době puberty. Vliv na vznik ale může mít také podráždění kůže, nebo různý stres, vlivem kterého se zvyšuje množství adrenalinu a tak dochází ke vzniku daným problémům. Podobně je to i v případě používání anabolických steroidů, různých léčiv, nebo amfetaminů.

A zatímco výše zmíněné možnosti můžeme ovlivňovat, jsou i důvody, jako je třeba dědičnost, kterou zkrátka neovlivníme. Pokud tedy rodiče i ve svém dospělém věku trápí tento problém, budeme ho mít také. Naštěstí ale existují různé metody jak léčit akné.

Jak akné léčit?

Ideální jsou samozřejmě různé přípravky určené pro lokální použití. Může se jednat o krémy, roztoky, nebo třeba různé pudry. Ty jsou nejběžnější metodou pro použití v domácích podmínkách. U lékaře se poté můžeme setkat třeba s léčbou, kdy nám jsou pod kůži vpichovány látky, které eliminují tvorbu kožního mazu a tím předcházejí daným problémům. Poslední možností, která je s těmito problémy spojena, je určitě léčba pomocí laseru. Při ní dochází ke stimulaci určitého místa, kdy vznikají nové buňky, které přispívají k lepší kvalitě pokožky a vzniku kolagenu. A to jsou faktory, které ovlivní právě vznik daného akné. Samozřejmě i tato metoda musí být aplikována výhradně u lékaře. Důvod, proč je vhodná je i ten, že se výrazně podepisuje na zdraví naší pokožky z obecného hlediska, a tak je doporučována i při dalších problémech.