Alternativní hudební scéna se otevírá

Alternativní hudební scéna se otevírá

Většina lidí zná současnou hudbu výhradně jenom z rádií nebo z televize. Přesto jsou i četné další kanály, kde se můžeme s hudbou setkat. Samozřejmě s takovou hudbou, která není masová, ale která je alternativní možností, jak se mohou hlavně noví umělci probudit a jak mohou také prorazit. A v tomto směru vzniká i několik zcela nových stylů, které jsou v dané oblasti dokonalou novinkou. A navíc novinkou, která rozhodně stojí za to, si ji poslechnout. Pojďme se společně podívat, co můžeme v rámci alternativní scény čekat.

Návrat k písničkářství

Co je poměrně zajímavou cestou mnohých současných umělců, to je zcela jistě písničkářství, někdy také označované jako takzvané lo-fo písničkářství. To sice vychází ze známých písničkářských tradic, ale přináší zcela nové prvky, ale i texty. A to hlavně samotným přístupem k hudbě jako takové, ze které je třeba čerpat hlavně onu potřebnou surovost, která je základním stavebním kamenem tohoto žánru.

Je samozřejmě jasné, že umělci, kteří se do daného žánru vrhli a kteří se v něm realizují, rozhodně nevyprodávají kluby a velké arény, jelikož se drží hlavně v oblastech menších klubů, jelikož tam mají rozhodně své místo. Samozřejmě pravidelně vydávají desky, a to jak na CD, tak třeba i na klasických kazetách, nebo na sběratelských vinylech. Nejčastěji je však jejich hudba zdarma – konkrétně třeba ke stažení na jejich webových stránkách. I to je jasná známka toho, že se jedná o hudbu alternativní.

Využití počítačových technologií

Mohlo by se zdát, že klasickým hudebním nástrojům definitivně odzvonilo. To samozřejmě nebude pravdou nikdy, ale faktem je, že se do oblasti alternativní hudby velmi často dostávají i počítače. Ostatně s různým syntetizovaným zvukem začaly mnohé kapely koketovat již minulosti. Dnes je ale rozmach mnohem větší. Stačí si vzít na podium notebook, pustit track a základ hudby je připravený. Někteří tento žánr označují dokonce jako laptopový pop. Na jednu stranu velmi zajímavé, na druhou stranu se toto označení ne vždy setká s úspěchem. Na druhou stranu hlavně beaty, v rámci kterých může laptop velmi dobře posloužit, jsou skvělým argumentem proto, že tento typ hudby rozhodně dokáže získat celou řadu lidí.

Styl zvaný shoegaze

Je zajímavé, že tento styl rozhodně není nijak nový, jelikož ho publicisté používali před desítkami let. V té době samozřejmě kapely neusilovaly o to, aby byli do tohoto žánru zaškatulkováni. Pokud se tak stalo, znamenalo to, že se od nich odtáhli jejich fanoušci. Daný pojem totiž v překladu znamenal, že styl, hudba i kapela je vymyšlená lidmi, kteří nemají doslova o ničem ponětí. Dnes je naopak výsadou alternativních kapel, pokud mohou daný styl hrát, a tak navazují na prvotní pokusy, které pocházely z osmdesátých a devadesátých let minulého století. Původ má tento styl ve Velké Británii, ale postupně se rozšiřuje do celého světa. Samozřejmě ik nám, kde je stále spjatý se scénou alternativní. A to je určitě velice dobře.