Kuba – místo nejenom pro milovníky dovolené

Jedna z posledních diktatur světa, ale i malebný ostrov plný památek, nádherné přírody a zvířat, která jinde nenajdeme. Pro turisty je to ráj, pro místní obyvatele někdy peklo a velký boj. A svárlivost na tomto ostrově trvá už desítky let.

Ostrov uprostřed Karibského moře je známý především pro svůj režim vedený nejprve revolucionářem a poté diktátorem Fidelem Castrem a nyní jeho bratrem Raúlem. Jiní si cení hlavně tamních doutníků. Ale každoročně do země zavítá spousta turistů, kteří si užívají exotické dovolené plné koupání, odpočinku a poznávání nových míst – z nichž je mimochodem mnoho zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Geografie

Stát leží na největším ostrově Velkých Antil a patří k němu ještě okolo 4 000 malých ostrůvků. Z velké části je nížinatý a jen místy se na něm zvedají vyšší hory, přičemž ta největší, Pico Turquino, má 1 974 metrů nad mořem. U pobřeží jsou často korálové útesy a země je občas nazývaná Perlou Karibiku. Proč? Je tady 14 národních parků a vyskytuje se tu spousta zvířat i druhů rostlin, které žijí a rostou jen tady. Mezi nejcennější stromy patří palma královská, která je národním stromem, a pták tocororo, který je také národním symbolem.

Vládne tu tropické podnebí, teploty se zpravidla pohybují okolo 24 stupňů Celsia a příliš pod ně neklesají. Velmi podobná je i teplota vody, která tak láká ke koupání. Jedinou nevýhodou je, že se tu pravidelně na podzim objevují cyklóny neboli hurikány.

Země protikladů

Koho nezajímá jedinečná příroda, může se vydat do měst. Tam lze narazit na drsný protiklad honosných domů a krásných hotelů pro turisty a na druhé straně na slumy a chudinské čtvrti, kde lidé sotva přežívají. A cizinci tu mají mnohem větší práva – existuje tu pro ně speciální doprava i čerpací stanice, jejich měna je cennější než ta místní. Obyvatelé Kuby jen těžko shánějí pohonné hmoty, málokdy se jim podaří vycestovat za hranice a jezdí ve starých autech, jaká v západním světě už skoro nevídáme. Ostatně, Kuba je druhou nechudší zemí Latinské Ameriky a vláda jedné, Komunistické strany se na místních podmínkách hodně podepisuje.

Zajímavosti

Nejzajímavější je jistě hlavní město Havana, které se také někdy říká Paříž Karibiku a je na seznamu světových památek UNESCO. Impozantní je budova sídla kubánské vlády s mohutnou kopulí, krásná je i havanská katedrála a za návštěvu jistě stojí hrad Castillo de los Tres Reyes del Morro. Ve městě Santiago de Cuba můžeme zase najít park Baconao, který je biosférickou rezervací UNESCO. A ojedinělá je tu i pevnost San Pedro de la Roca chránící město před piráty. Najít tu ovšem můžeme i katedrálu a univerzitu.

Celosvětově známé je i městečko Guantánamo, které leží jen pár kilometrů od stejnojmenné základny. Tu Kuba už přes 100 let pronajímá Spojeným státům americkým, které tu od roku 2002 vězní lidi podezřelé z terorismu.

Mexiko – nádherná země plná kontrastů

Nespoutaní potomci indiánů, býčí a kohoutí zápasy, země věčného sněhu i tropická pásma. To vše charakterizuje Mexiko, živelnou zemi na jižní hranici Spojených států amerických, která ukrývá i perly dávných civilizací.

Ve skutečnosti se země nazývá Spojené státy mexické a spadá už do Střední Ameriky. Žijí v ní potomci dávných indiánských kmenů, mesticové i spousta přistěhovalců z Latinské Ameriky, kteří sem přicházejí hledat štěstí. Země je také proslulá válkami drogových kartelů a některé její kouty jsou velmi nebezpečné. Hodně se také mluví o emigrantech, kteří utíkají do Spojených států amerických. Ale Mexiko toho nabízí ještě víc.

Geografie

Tenhle 13. největší stát světa omývají hned dva oceány – Tichý a Atlantský, přičemž ten druhý se u hranic země mění v Karibské moře a Mexický záliv. Velkou část území pokrývají hory a pohoří často dosahují obrovských výšek přes 5 000 metrů, takže je na nich celoročně sníh. Na jihu je také pásmo sopek, mezi nimiž je nejznámější Popocatépetl – je to místo častých zemětřesení i vulkanické aktivity. Aktivní sopky se nacházejí i na několika ostrůvcích přináležejících k Mexiku. Ale na území státu je i hodně nížin a kotlin, které jsou úrodné. Nakonec nelze opomenout Mezoamerický korálový útes, který patří mezi největší na světě.

Počasí i podnebná pásma se v Mexiku různí, a to kvůli přítomnosti velehor. Vládne tu subtropické podnebí, ale nad 2 500 metrů je mrazivo a jsou tam pásma věčného sněhu. Moře a záliv na východě Mexika mají ovšem příjemnou teplotu a proto lákají řadu cizinců k dovoleným.

Zajímavá místa

Koho omrzí koupání a už se nechce ani potápět a prohlížet si úžasné korály, může vyrazit do velkoměst a prohlédnout si je. Hlavní je Ciudad de México, které patří k největším na světě a jsou v něm na první pohled vidět značné sociální rozdíly a chudoba některých obyvatel. Ovšem jeho centrum je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a za návštěvu stojí tamní paláce, ale i krásná náměstí. A k památkám UNESCO patří i univerzitní kampus Mexické národní autonomní univerzity.

Ve městě Guadalajara můžeme najít zase hospic Cabañas, který je také na seznamu UNESCO. Známé je i přístavní město Acapulco, které je velmi vyhledávanou turistickou destinací. Jezdí sem i ti nejbohatší obyvatelé Mexika a natáčelo se zde několik hollywoodských filmů. A nechvalně proslulé je Ciudad Juárez, které je považováno za jedno z nejméně bezpečných měst světa. Úřadují tu drogové kartely a na každém rohu postává dealer, každoročně tu kvůli jejich bojům zemře přes 1 000 lidí.

Dávné památky

Zpět do minulosti člověka vtáhnou prastaré památky, které na území Mexika vznikaly ještě před připlutím Kryštofa Kolumba a osídlením Evropany. Mezi nejcennější patří zajímavé stupňovité pyramidy v mayských městech. Můžeme je najít na poloostrově Yucatán a patří mezi světové dědictví. A pokud se skutečně některé místo vyplatí navštívit, tak toto.