Znáte opravdu všechny možnosti financování svého nového bydlení?

Na začátku si jen pár slovy shrneme možnosti financování bydlení, o nichž jsme se podrobněji dověděli v dřívějších článcích:

úvěry bankovní:

 • neboť měsíční splátky nejsou tak vysoké a skoro se rovnají výši nájemného v nájemních bytech
 • hypoteční úvěr neúčelový
 • spotřebitelský úvěr – výhodou je stejně vysoký úrok po celou dobu splácení

nebankovní úvěry:

 • Většinou neúčelové, s vyššími úroky a většími splátkami, v kratším splátkovém období.

Další možnosti financování bydlení

Jestliže jste rodič nebo rodina pečující o dítě do šesti let, pak můžete získat úvěr na bydlení od státu.

Finanční prostředky v tomto případě poskytuje Státní fond rozvoje bydlení. Pomocí tohoto úvěru můžete koupit byt, anebo družstevní podíl v bytovém družstvu. Rovněž je možné prostředky použít na výstavbu, dostavbu, anebo koupi rodinného domu.

Úvěr vám může být poskytnut do výše 50 % skutečných investičních nákladů, a to od 50 tisíc do 600 tisíc korun. Avšak pozor, tady zbystřete pozornost! Úvěr od státu a součet dalších půjček na pořízení nebo modernizaci bydlení nesmí překročit 90 % propočtených investic. Jednoduše to znamená, že 10 % z investičního záměru musíte uhradit sami.

Není ale úplně jisté, zda se vám podaří výše uvedenými způsoby finanční prostředky získat.

Je zde ale i další možnost – obrátit se na některou developerskou společnost, a to hned z několika důvodů:

Úvěr na družstevní byty si totiž bere družstvo a nikoliv nabyvatel.

Zájemce se však musí stát členem družstva a uhradit členský vklad, jenž činí obvykle něco kolem 30 % celkové ceny nemovitosti. A to už je částka, kterou zájemce buď má k dispozici, anebo získá půjčku v této výši mnohem snadněji než hypotéku.

Zbývajících 70 % splácí nabyvatel bytu následujících 20 až 25 let bytovému družstvu. Po uhrazení celkové ceny bytu, může nabyvatel žádat o převedení bytu do osobního vlastnictví, což vám družstvo umožní, pokud splňujete následující podmínky:

 • jste řádným členem družstva
 • podáte si písemnou žádost o převod do osobního vlastnictví
 • nemáte vůči družstvu žádné závazky

Další výhodou pro zájemce je to, že nemusí družstvu dokládat příjmy, ani shánět všelijaká potvrzení a doklady a hlavně nemá v zástavním právu žádnou nemovitost jako u hypotéky! Naopak – po sjednaných letech se byt může stát jeho osobním vlastnictvím, pokud řádně splácel anuitu.

Správu družstevního bytového domu má též na starosti družstvo, takže „družstevník“ se nemusí v podstatě o nic starat.

Tak jak se vám líbí tento způsob pořízení bytu? Bydlení byste měli hned, uhradíte jen necelou třetinu ceny a zbytek finančních prostředků byste družstvu měsíčně spláceli – stejně jako třeba nájem a služby v pronajatém bytě a možná i ve stejné výši. A co myslíte, že je lepší?!

Kdo má možnost získat hypotéku, může tak uhradit koupi družstevního bytu jednorázově a nemusí ručit jinou nemovitostí. Družstvo vám pro banku vystaví potvrzení, že byt do jednoho roku od koupě převede do vašeho vlastnictví.

V okamžiku, kdy získání finančních prostředků je nad zákazníkovy síly, vyplatí se mu využití služeb developerské společnosti.

Developeři většinou spolupracují s více finančními ústavy, a tak mohou vybírat z celé nabídky jejich finančních produktů, a nabídnout tedy zákazníkovi to nejvhodnější. V případech, kdy se finanční ústav podílí přímo na financování projektu, je možné pro zákazníka získat výhodnější podmínky úvěru, anebo třeba předhypoteční úvěr dočasně bez zástavy nemovitosti! Často lze tímto způsobem získat finance i pro zákazníky, kteří by jinak úvěr nedostali.

Využitím služeb zajištění financování můžete získat, cituji:

 • „podrobnou analýzu Vaší finanční situace a doporučení nejvhodnější varianty financování
 • finanční řešení přímo na míru, výběr napříč nabídkou různých finančních ústavů
 • průběžné informace o stavu financování
 • asistenci během celé doby čerpání úvěru“

A tady je velká výhoda, že ve vybrané oblasti už je infrastruktura a občanská vybavenost.

A kromě výběru nemovitosti vám dokáží nabídnout i způsob jejího financování, kompletní poradenství a veškeré vyřizování na úřadech.

Nyní je pouze na vás rozhodnout se, jak vlastně chcete bydlet a koho požádáte o pomocnou ruku, aby vás provedl všelijakými úskalími, číhajícími na cestě k dobrému a především vlastnímu bydlení.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *