Hippies – nejznámější styl, který přetrvává dodnes

Hippies – nejznámější styl, který přetrvává dodnes

Označení jako děti květin, květinové hnutí, ale i další názvy. To vše v sobě skrývá hnutí Hippies, které vzniklo v šedesátých letech v USA. Samozřejmě se jednalo o hnutí neorganizované, jehož základ však položili hlavně beatníci. Tedy generace mnoha známých autorů, kteří prostřednictvím svých děl ukazovali svůj život. S postupem času se toto hnuté samozřejmě rozšiřovalo do celého světa. A to především pro ideály, které byly ctěny. Jednalo se hlavně o mír, o lásku, ale také přátelství a tolik vyhledávanou svobodu. A ta bývala tím, co mnoha lidem chybělo nejvíce, a tak rázem dostali unikátní alternativu.

Užívat si života a nebudovat kariéru

Těmi základními stavebními kameny daného hnutí bylo samozřejmě i to, že bychom se jako členové měli chovat primárně spontánně. Tedy nikoliv jako většina populace. Měli bychom mít vlastní názory, vlastní vzorce chování a měli bychom si také užívat života. To vše symbolizoval a symbolizuje také styl oblékání. Velmi často byly a jsou Hippies spojováni s dlouhými vlasy, ale také volným oblečením nebo mnoha korálky. Mnohé odnože také prosazovaly prostý a jednoduchý vzhled, bez nutnosti přehnané péče. To bylo směřováno hlavně proti metrosexualitě mužů.

Mnozí Hippies však samozřejmě šli ve svém užívání-si života ještě dále, a tak byli přívrženci i nevázaného sexu, kdy nehrálo roli partnerství nutně s jednou jedinou osobou. Tato volná láska však byla spojována také s různými drogami. Naprostou klasikou samozřejmě byla marihuana, ale stejně tak oblíbené byly drogy psychedelické, jako je LSD. I vlivem toho mnoho komunit tíhlo k mystice, ale třeba i k náboženství, nebo také filozofii a různým kulturám. Možností, jaké existovali, však bylo tolik, že je lze jenom těžko všechno objektivně zmapovat.

I v současné kultuře

Je zajímavé, že bylo několik režimů, které se toto hnutí snažily vymítit, ale nikdy se jim to nepodařilo. Nejzajímavější je rozhodně to, že vliv Hippies můžeme pozorovat i nyní. Nejčastěji třeba v televizi, filmu, nebo i výtvarném nebo hudebním či literárním umění. Daný přesah daných komunit však můžeme pozorovat třeba i v oblasti životního stylu, který se týká třeba zdravé výživy. Z daných směrů ale dnes vycházejí i četné hudební festivaly, které se stávají spíše masovou záležitostí a tak je jasné, že vyznavači této sub-kultury si spíše vybírají ty, které ještě nemají nádech oné komerce, proti které je bojováno.

S čím je tento styl také pevně spjatý, to je i cestování. Velmi populární byly v minulosti různé drobné autobusy a mikrobusy, nejčastěji potom značky Volkswagen. Ty můžeme na našich silnicích vídat i dnes, i když už ne tolik výrazně pomalovaných, jako v minulosti. Co však nechybí, to je onen symbol míru, se kterým Hippies byly vždy pevně spjati a nesměl chybět jako nezbytné doplněk.