Jak probíhá umělé oplodnění?

Jak probíhá umělé oplodnění?

Dnešní doba jde neustále kupředu, s čímž souvisí i to, jaké lékařské metody dnes vznikají a jakých vlastně můžeme v daném směru využívat. Pokud budeme konkrétní, je jednou z množností umělé oplodnění. To je záchranou pravšechny páry, které nemohou mít své vlastní děti. Proto stačí dojít za lékařem a ten se o vše postará. Pojďme se tedy podívat na to, co můžete čekat i vy.

Vše začíná přípravou

Je jasné, že celý proces může být náročnější hlavně s ohledem na to, jak v lidském těle pracují hormony. Hlavně to platí u žen. S tím souvisí také psychika ženy, a tak je vše důkladně sledováno. V případě potřeby může dojít také ke stimulaci vaječníků pomocí dodaných hormonů. Tím dojde k tomu, že se celý cyklus nepřiblíží k nežádoucí ovulaci. V rámci toho mohou být odebrány vajíčka. Celý proces hormonální přípravy může trvat 7 – 21 dní, a vše záleží hlavně na konkrétních situacích a samozřejmě i podmínkách, které souvisí s ženou.

Následně už může dojít k tomu, že jsou odebírána vajíčka. Jedná se o zákrok, který trvá asi 10 minut a žena je během něho v celkové anestezii. S daným zákrokem souvisí i to, že v daném dni jsou využívány i mužské spermie. Tedy pokud je dává otec. Pokud ne, jsou vyzvednuty ze spermobanky.

Samotné oplodnění

Následně proběhne ten nejdůležitější proces, kterým je logicky samotné asistované oplodnění. To je realizováno výhradně v prostředí laboratoře. Dnes existují dvě hlavní metody, a to buď využití kultivačního média, nebo s využitím mikroinseminačních metod. V obou případech ale dochází k tomu, že by měla být vybrána pouze ta nejlepší spermie.

Pokud dojde k oplození, vznikne samotné embryo, které je stále zkoumáno mimo tělo ženy, tedy v laboratorním prostředí. Jelikož je často oplodňováno několik vajíček, je následně volba embrya jasné – to, které má největší předpoklady na úspěšné oplodnění je vpraveno do těla ženy. Další sice mohou být zlikvidována, ale stejně tak mohou být uchována pro případné další pokusy. A to hlavně proto, aby nemusel být celý proces opět dokola opakován. Bylo by to zbytečně složité a pro matku opět vyčerpávající i psychicky.

Zjištění výsledků

Po embryotransferu, tedy po umístění embrya do těla ženy je třeba čekat zhruba 10 dní. Poté by již měl těhotenský test ukázat, zda je žena těhotná, nebo nikoliv. Samozřejmě daná zpráva je následně potvrzována také ultrazvukem. Pokud se umělé oplodnění nepovede, je možné daný cyklus opakovat. U toho je určitě zajímavé to, že se s opakovanými pokusy pravděpodobnost zvyšuje. Dnes jsou současnými pojišťovnami hrazeny celkem tři pokusy, přičemž je možné absolvovat i další, ale ty už musí být hrazeny z vlastní kapsy. Poslední výzkumy ale ukazují, že většině žen daný tři pokusy plně stačí a během nich bez problémů otěhotní. Tedy pokud není problém s neplodností na její straně a nelze ho dostatečně dobře eliminovat.