Kuba – místo nejenom pro milovníky dovolené

Kuba – místo nejenom pro milovníky dovolené

Jedna z posledních diktatur světa, ale i malebný ostrov plný památek, nádherné přírody a zvířat, která jinde nenajdeme. Pro turisty je to ráj, pro místní obyvatele někdy peklo a velký boj. A svárlivost na tomto ostrově trvá už desítky let.

Ostrov uprostřed Karibského moře je známý především pro svůj režim vedený nejprve revolucionářem a poté diktátorem Fidelem Castrem a nyní jeho bratrem Raúlem. Jiní si cení hlavně tamních doutníků. Ale každoročně do země zavítá spousta turistů, kteří si užívají exotické dovolené plné koupání, odpočinku a poznávání nových míst – z nichž je mimochodem mnoho zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Geografie

Stát leží na největším ostrově Velkých Antil a patří k němu ještě okolo 4 000 malých ostrůvků. Z velké části je nížinatý a jen místy se na něm zvedají vyšší hory, přičemž ta největší, Pico Turquino, má 1 974 metrů nad mořem. U pobřeží jsou často korálové útesy a země je občas nazývaná Perlou Karibiku. Proč? Je tady 14 národních parků a vyskytuje se tu spousta zvířat i druhů rostlin, které žijí a rostou jen tady. Mezi nejcennější stromy patří palma královská, která je národním stromem, a pták tocororo, který je také národním symbolem.

Vládne tu tropické podnebí, teploty se zpravidla pohybují okolo 24 stupňů Celsia a příliš pod ně neklesají. Velmi podobná je i teplota vody, která tak láká ke koupání. Jedinou nevýhodou je, že se tu pravidelně na podzim objevují cyklóny neboli hurikány.

Země protikladů

Koho nezajímá jedinečná příroda, může se vydat do měst. Tam lze narazit na drsný protiklad honosných domů a krásných hotelů pro turisty a na druhé straně na slumy a chudinské čtvrti, kde lidé sotva přežívají. A cizinci tu mají mnohem větší práva – existuje tu pro ně speciální doprava i čerpací stanice, jejich měna je cennější než ta místní. Obyvatelé Kuby jen těžko shánějí pohonné hmoty, málokdy se jim podaří vycestovat za hranice a jezdí ve starých autech, jaká v západním světě už skoro nevídáme. Ostatně, Kuba je druhou nechudší zemí Latinské Ameriky a vláda jedné, Komunistické strany se na místních podmínkách hodně podepisuje.

Zajímavosti

Nejzajímavější je jistě hlavní město Havana, které se také někdy říká Paříž Karibiku a je na seznamu světových památek UNESCO. Impozantní je budova sídla kubánské vlády s mohutnou kopulí, krásná je i havanská katedrála a za návštěvu jistě stojí hrad Castillo de los Tres Reyes del Morro. Ve městě Santiago de Cuba můžeme zase najít park Baconao, který je biosférickou rezervací UNESCO. A ojedinělá je tu i pevnost San Pedro de la Roca chránící město před piráty. Najít tu ovšem můžeme i katedrálu a univerzitu.

Celosvětově známé je i městečko Guantánamo, které leží jen pár kilometrů od stejnojmenné základny. Tu Kuba už přes 100 let pronajímá Spojeným státům americkým, které tu od roku 2002 vězní lidi podezřelé z terorismu.