Jak probíhá umělé oplodnění?

Dnešní doba jde neustále kupředu, s čímž souvisí i to, jaké lékařské metody dnes vznikají a jakých vlastně můžeme v daném směru využívat. Pokud budeme konkrétní, je jednou z množností umělé oplodnění. To je záchranou pravšechny páry, které nemohou mít své vlastní děti. Proto stačí dojít za lékařem a ten se o vše postará. Pojďme se tedy podívat na to, co můžete čekat i vy.

Vše začíná přípravou

Je jasné, že celý proces může být náročnější hlavně s ohledem na to, jak v lidském těle pracují hormony. Hlavně to platí u žen. S tím souvisí také psychika ženy, a tak je vše důkladně sledováno. V případě potřeby může dojít také ke stimulaci vaječníků pomocí dodaných hormonů. Tím dojde k tomu, že se celý cyklus nepřiblíží k nežádoucí ovulaci. V rámci toho mohou být odebrány vajíčka. Celý proces hormonální přípravy může trvat 7 – 21 dní, a vše záleží hlavně na konkrétních situacích a samozřejmě i podmínkách, které souvisí s ženou.

Následně už může dojít k tomu, že jsou odebírána vajíčka. Jedná se o zákrok, který trvá asi 10 minut a žena je během něho v celkové anestezii. S daným zákrokem souvisí i to, že v daném dni jsou využívány i mužské spermie. Tedy pokud je dává otec. Pokud ne, jsou vyzvednuty ze spermobanky.

Samotné oplodnění

Následně proběhne ten nejdůležitější proces, kterým je logicky samotné asistované oplodnění. To je realizováno výhradně v prostředí laboratoře. Dnes existují dvě hlavní metody, a to buď využití kultivačního média, nebo s využitím mikroinseminačních metod. V obou případech ale dochází k tomu, že by měla být vybrána pouze ta nejlepší spermie.

Pokud dojde k oplození, vznikne samotné embryo, které je stále zkoumáno mimo tělo ženy, tedy v laboratorním prostředí. Jelikož je často oplodňováno několik vajíček, je následně volba embrya jasné – to, které má největší předpoklady na úspěšné oplodnění je vpraveno do těla ženy. Další sice mohou být zlikvidována, ale stejně tak mohou být uchována pro případné další pokusy. A to hlavně proto, aby nemusel být celý proces opět dokola opakován. Bylo by to zbytečně složité a pro matku opět vyčerpávající i psychicky.

Zjištění výsledků

Po embryotransferu, tedy po umístění embrya do těla ženy je třeba čekat zhruba 10 dní. Poté by již měl těhotenský test ukázat, zda je žena těhotná, nebo nikoliv. Samozřejmě daná zpráva je následně potvrzována také ultrazvukem. Pokud se umělé oplodnění nepovede, je možné daný cyklus opakovat. U toho je určitě zajímavé to, že se s opakovanými pokusy pravděpodobnost zvyšuje. Dnes jsou současnými pojišťovnami hrazeny celkem tři pokusy, přičemž je možné absolvovat i další, ale ty už musí být hrazeny z vlastní kapsy. Poslední výzkumy ale ukazují, že většině žen daný tři pokusy plně stačí a během nich bez problémů otěhotní. Tedy pokud není problém s neplodností na její straně a nelze ho dostatečně dobře eliminovat.

Hippies – nejznámější styl, který přetrvává dodnes

Označení jako děti květin, květinové hnutí, ale i další názvy. To vše v sobě skrývá hnutí Hippies, které vzniklo v šedesátých letech v USA. Samozřejmě se jednalo o hnutí neorganizované, jehož základ však položili hlavně beatníci. Tedy generace mnoha známých autorů, kteří prostřednictvím svých děl ukazovali svůj život. S postupem času se toto hnuté samozřejmě rozšiřovalo do celého světa. A to především pro ideály, které byly ctěny. Jednalo se hlavně o mír, o lásku, ale také přátelství a tolik vyhledávanou svobodu. A ta bývala tím, co mnoha lidem chybělo nejvíce, a tak rázem dostali unikátní alternativu.

Užívat si života a nebudovat kariéru

Těmi základními stavebními kameny daného hnutí bylo samozřejmě i to, že bychom se jako členové měli chovat primárně spontánně. Tedy nikoliv jako většina populace. Měli bychom mít vlastní názory, vlastní vzorce chování a měli bychom si také užívat života. To vše symbolizoval a symbolizuje také styl oblékání. Velmi často byly a jsou Hippies spojováni s dlouhými vlasy, ale také volným oblečením nebo mnoha korálky. Mnohé odnože také prosazovaly prostý a jednoduchý vzhled, bez nutnosti přehnané péče. To bylo směřováno hlavně proti metrosexualitě mužů.

Mnozí Hippies však samozřejmě šli ve svém užívání-si života ještě dále, a tak byli přívrženci i nevázaného sexu, kdy nehrálo roli partnerství nutně s jednou jedinou osobou. Tato volná láska však byla spojována také s různými drogami. Naprostou klasikou samozřejmě byla marihuana, ale stejně tak oblíbené byly drogy psychedelické, jako je LSD. I vlivem toho mnoho komunit tíhlo k mystice, ale třeba i k náboženství, nebo také filozofii a různým kulturám. Možností, jaké existovali, však bylo tolik, že je lze jenom těžko všechno objektivně zmapovat.

I v současné kultuře

Je zajímavé, že bylo několik režimů, které se toto hnutí snažily vymítit, ale nikdy se jim to nepodařilo. Nejzajímavější je rozhodně to, že vliv Hippies můžeme pozorovat i nyní. Nejčastěji třeba v televizi, filmu, nebo i výtvarném nebo hudebním či literárním umění. Daný přesah daných komunit však můžeme pozorovat třeba i v oblasti životního stylu, který se týká třeba zdravé výživy. Z daných směrů ale dnes vycházejí i četné hudební festivaly, které se stávají spíše masovou záležitostí a tak je jasné, že vyznavači této sub-kultury si spíše vybírají ty, které ještě nemají nádech oné komerce, proti které je bojováno.

S čím je tento styl také pevně spjatý, to je i cestování. Velmi populární byly v minulosti různé drobné autobusy a mikrobusy, nejčastěji potom značky Volkswagen. Ty můžeme na našich silnicích vídat i dnes, i když už ne tolik výrazně pomalovaných, jako v minulosti. Co však nechybí, to je onen symbol míru, se kterým Hippies byly vždy pevně spjati a nesměl chybět jako nezbytné doplněk.

Už jste slyšeli o raw stravě?

Raw znamená v překladu syrový. A ve spojení se stravou je samozřejmě jasné, co máme na mysli. V tomto ohledu ale musíme nejprve říci, z čeho vlastně daná filozofie vychází. Je to vegetariánství a tak musíme říci, že v dané stravě rozhodně nečekejte žádné maso. Je sice pravdou, že některé druhy se dají bez problémů konzumovat ve své syrové formě, ale správná raw strava ho rozhodně neobsahuje a také by ho obsahovat neměla.

Co je hlavním cílem?

Primárně je hlavní cíl to, dostat do těla co nejvíce takzvaně živých potravin. Tedy takových, které mají velké množství minerálů, enzymů, ale stejně tak i různých vitamínů. To logicky vede k tomu, že náš organismus má skutečně vše, co k bezproblémovému fungování potřebuje. A dostává to samozřejmě přímo z přírody, bez nutnosti využívat různé chemické a jiné látky. V tomto ohledu tak prospíváme našemu zdraví.

Naše tělo se tak dokáže velmi dobře čistit, stejně jako dokáže zkvalitňovat činnost vnitřních orgánů, dokáže také vyčistit krev, ale i obnovovat staré buňky a vytvářet nové. Umí také odplavovat z těla vše škodlivé, hlavně potom různé radikály. Se zdravím ale raw strava souvisí i tak, že díky ní můžeme také velmi dobře bojovat proti civilizačním chorobám. A jelikož právě ty jsou v dnešní době velkým problémem, je dobré vědět, jak na ně.

Čím je daná strava charakteristická?

Pokud stravu budete chtít někdy ochutnat, je třeba znát ty hlavní zásady, které se k ní vážou. Důležité je vědět hlavně to, jak by měla probíhat příprava. Zde totiž zapomeňte na klasické kuchařské postupy. Cílem je totiž dostat na papír potraviny, v rámci kterých teplota přípravy nepřekročila hraničních 42 stupňů Celsia. Vlivem toho zapomeňte třeba na pečení, vaření, nebo smažení. Nejvyužívanějšími postupy jsou různé mixování a krájení či sekání, stejně jako vysoušení, nebo také klíčení. Bát se ale nemusíte ani zajímavých kombinací ve spojení s různým kořením, jelikož právě díky němu vzniknou pokrmy na první pohled, ale i na první ochutnání unikátní.

Doma i v restauracích

Daná jídla lze samozřejmě vyzkoušet i doma, a to proto, že na trhu se nachází celá řada raw kuchařek, nehledě na stovky internetových receptů, které mohou být pro vás a vaše potřeby unikátní inspirací. Stejně tak ale můžete danou stravu ochutnat třeba i v několika restauracích, které dnes postupně vznikají. A to hlavně proto, že trend raw, tedy syrové stravy již dávno není určený pouze pro uzavřenou skupinu lidí a různé komunity, ale chce nabídnout alternativu i těm, kteří hledají něco nového. A to ať už dlouhodobě, nebo pouze krátkodobě, kdy dané možnosti zkrátka jenom ochutnáme. Ideální, pokud nás klasická kuchyně už nudí a skutečně hledáme něco nového – unikátního a zajímavého. A to je v dnešní době cesta, kterou bychom se měli vydávat.