Mexiko – nádherná země plná kontrastů

Mexiko – nádherná země plná kontrastů

Nespoutaní potomci indiánů, býčí a kohoutí zápasy, země věčného sněhu i tropická pásma. To vše charakterizuje Mexiko, živelnou zemi na jižní hranici Spojených států amerických, která ukrývá i perly dávných civilizací.

Ve skutečnosti se země nazývá Spojené státy mexické a spadá už do Střední Ameriky. Žijí v ní potomci dávných indiánských kmenů, mesticové i spousta přistěhovalců z Latinské Ameriky, kteří sem přicházejí hledat štěstí. Země je také proslulá válkami drogových kartelů a některé její kouty jsou velmi nebezpečné. Hodně se také mluví o emigrantech, kteří utíkají do Spojených států amerických. Ale Mexiko toho nabízí ještě víc.

Geografie

Tenhle 13. největší stát světa omývají hned dva oceány – Tichý a Atlantský, přičemž ten druhý se u hranic země mění v Karibské moře a Mexický záliv. Velkou část území pokrývají hory a pohoří často dosahují obrovských výšek přes 5 000 metrů, takže je na nich celoročně sníh. Na jihu je také pásmo sopek, mezi nimiž je nejznámější Popocatépetl – je to místo častých zemětřesení i vulkanické aktivity. Aktivní sopky se nacházejí i na několika ostrůvcích přináležejících k Mexiku. Ale na území státu je i hodně nížin a kotlin, které jsou úrodné. Nakonec nelze opomenout Mezoamerický korálový útes, který patří mezi největší na světě.

Počasí i podnebná pásma se v Mexiku různí, a to kvůli přítomnosti velehor. Vládne tu subtropické podnebí, ale nad 2 500 metrů je mrazivo a jsou tam pásma věčného sněhu. Moře a záliv na východě Mexika mají ovšem příjemnou teplotu a proto lákají řadu cizinců k dovoleným.

Zajímavá místa

Koho omrzí koupání a už se nechce ani potápět a prohlížet si úžasné korály, může vyrazit do velkoměst a prohlédnout si je. Hlavní je Ciudad de México, které patří k největším na světě a jsou v něm na první pohled vidět značné sociální rozdíly a chudoba některých obyvatel. Ovšem jeho centrum je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a za návštěvu stojí tamní paláce, ale i krásná náměstí. A k památkám UNESCO patří i univerzitní kampus Mexické národní autonomní univerzity.

Ve městě Guadalajara můžeme najít zase hospic Cabañas, který je také na seznamu UNESCO. Známé je i přístavní město Acapulco, které je velmi vyhledávanou turistickou destinací. Jezdí sem i ti nejbohatší obyvatelé Mexika a natáčelo se zde několik hollywoodských filmů. A nechvalně proslulé je Ciudad Juárez, které je považováno za jedno z nejméně bezpečných měst světa. Úřadují tu drogové kartely a na každém rohu postává dealer, každoročně tu kvůli jejich bojům zemře přes 1 000 lidí.

Dávné památky

Zpět do minulosti člověka vtáhnou prastaré památky, které na území Mexika vznikaly ještě před připlutím Kryštofa Kolumba a osídlením Evropany. Mezi nejcennější patří zajímavé stupňovité pyramidy v mayských městech. Můžeme je najít na poloostrově Yucatán a patří mezi světové dědictví. A pokud se skutečně některé místo vyplatí navštívit, tak toto.