Nezávislý finanční poradce vám může být dost ku prospěchu, protože vám pojistí majetek, odpovědnost, sjedná úrazovku a tak dále. Ne všechny produkty jsou na nic – právě naopak. Když vyhoříte, způsobíte někomu škodu, nebo budete půl roku nemocní, díky pojistce neskončíte na mizině.

Navíc má poradce dokonalý přehled o produktech na trhu, doporučí vám pojišťovny, které nemají problém s plněním, a bude za vás vyřizovat i veškerou komunikaci s institucemi. Protože ale musí z něčeho žít (a vy jste mu „zaplatili“ jen telefonními čísly na své známé), dostává za sjednání jednotlivých smluv provizi. Naneštěstí pro vás není provizní systém úplně dobře nastaven, protože motivuje k uzavírání některých produktů více než k jiným. Kdy se mít na pozoru?

#1 Životní pojištění coby spoření na důchod

Protože finanční poradce dostává za sjednání doplňkového penzijního spoření sotva pár korun, rozmohla se v České republice zvrácená praxe spočívající v tom, že jakožto spoření na důchod je vám doporučeno životní pojištění. Poradce za něj dostane několik tisíc, vás ale vytváření finanční rezervy na stáří vyjde daleko dráž, než kdybyste si založili právě to doplňkové penzijní spoření.

ČNB už tento postup, kdy životní pojištění supluje penzijní spoření, zakázala. Přesto finanční poradci nařízení obcházejí. Například tak, že sjednají nějakou minimální částku pro případ smrti (stačí 1 Kč) – a hle, životní pojištění alias důchodové spoření je rázem dle zákona.

Jaká je rada? Pokud nemáte nikoho, kdo by se v případě vaší smrti nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti dostal do velkých finančních potíží (nejčastěji je to žena a děti), životní pojištění nepotřebujete a s klidem ho odmítněte.

#2 Důchodové spoření v 18 letech

Někdy vám poradce založí životní pojištění a ještě i doplňkové penzijní spoření. Ano, je pravda, že čím dřív si doplňkové penzijní spoření založíte, tím více příspěvků od státu dostanete. Ale pokud je vám kolem dvaceti, zajímá vás, co bude za 45 let? Peníze, které by mladí údajně měli co nejdřív posílat na důchod, teď potřebují na úplně jiné věci (škola, bydlení, dítě, první auto, dovolená) – a podle toho je třeba k tomu přistupovat.

Finanční poradci přesto nabízejí penzijní spoření jako nezbytné, a to i když za něj mají minimální provize. Moc si na tom tedy nevydělají, zato vy budete muset už odteď každý měsíc posílat 300 Kč na účet, na který budete smět sáhnout až za několik desetiletí. 300 Kč proto, že když částku snížíte, přijdete o příspěvek od státu.

Jaké je řešení? Pokud jste mladí, založte si raději stavební spoření, pojistěte se proti úrazům a škodám způsobeným druhé osobě. Důchodové spoření ale klidně odložte do doby 10-15 let před důchodem.

#3 Ukončování a znovuzakládání smluv

Je pravda, že se může stát, že vaše stávající smlouvy jsou skutečně nevýhodně uzavřeny. Dejte si ale pozor v případě, že vám poradce navrhne předělat životní pojištění. Pokud jej máte založeno coby rezervotvorný (ne pojistný) produkt, je lepší si ho ponechat, a to i kdyby to nové mělo být levnější.

Předčasná ukončení se totiž neobejdou bez velkých ztrát – buď části, nebo klidně i celého vkladu. Na procesu výměny produktů tedy vydělá jen poradce, zatímco vy budete několik dalších let splácet poplatky z nově založeného životního pojištění, než vám vůbec začne spořit. To staré vám mezitím mohlo spořit už dávno.

Rada na závěr

Ať už máte s finančními poradci zkušenosti nebo ne, mějte na paměti, že podobných praktik se drží i seriózní poradci – jednoduše proto, že svému postupu věří tak, jak je to naučili na školení. Proto ani poradce pracující pod hlavičkou firmy, která už má vybudované jméno a možná i staletou tradici, neznamená záruku výhodných návrhů.

The Juiceman – průkopník přirozené životosprávy

Ačkoliv nám aktuální trendy v oblasti života a zdraví doslova diktují to, čím se máme stravovat nebo léčit, nikdy nebylo nic lepšího, než přirozená životospráva. A s tou souvisí i příběh člověka, který měl přezdívku The Juiceman, ale jeho pravé jméno bylo Dr. Norman W. Walker. Ten patřil mezi nejvýznamnější lékaře, kteří se v USA zabývali zdraví a výživou. A že se jí nejenom zabýval, ale určoval v této oblasti četné trendy, to dokazuje i jeho věk 99 let. Díky svým názorům, závěrům a publikacím ho dnes můžeme nazvat průkopníkem přirozené životosprávy. Pojďme se podívat na jeho životní příběh.

Lék na řadu nevyléčitelných chorob

To hlavní, čím se proslavil, byla schopnost vyléčit doslova nevyléčitelné. Tedy v uvozovkách. Pokud se jednalo o skutečně zákeřnou nemoc, tam dobrá životospráva nepomohla. Pokud se ale jednalo o problémy dnes nazývané jako civilizační choroby, zde mohly jeho metody naplno posloužit. Stačilo jenom dodržet povinnost správné výživy, stejně jako duševní hygienu a vyrovnanost. Už v té době dokonce upozorňoval na to, že různé zázračné diety a revoluční postupy ve stravování rozhodně nejsou správné. Vše dle něho muselo mít systém, řád a jídla musela být volena správně. Stejně jako bylo třeba je i správně konzumovat.

Svůj výzkum tento doktor realizoval i ve svém vlastní laboratoři, která nesla název Norwalk, tedy podle svého jména. Zde se primárně zaměřoval na to, co vše obsahují ovocné a zeleninové šťávy a co vše mohou našemu zdraví přinést. A s jeho objevy souviselo také to, že se především do amerických domácností postupně dostávaly a tak zlepšovali kvalitu života místních obyvatel. Dnes samozřejmost, ale v minulosti průlom. Ostatně jeho knihu, která v rámci tohoto tématu vyšla, není problémem koupit ani dnes. Samozřejmě v modernějším vydání, ale všechny informace jsou postaveny na jeho závěrech.

Řada publikací, které jsou spojeny i s redukcí váhy

Nebylo to ale jenom zdraví jako takové, ale byla to také hmotnost, kterou tento lékař pravidelně kontroloval nejenom u sebe. Ostatně za tímto účelem napsal také knihu, a to s názvem Jednoduchá kontrola váhy. I ta vychází z jeho poznatků a přesně upozorňuje na to, jak si svou váhu udržet, jaké potraviny jíst a jaké samozřejmě pro nás nejsou ty pravé. Dnes na jeho základech staví celá řada výživových poradců, kteří si ze správné skladby jídelníčku dělají řemeslo. Přitom původ daných poznatků je zcela jinde.

S touto knihou, ale i s životním stylem souvisí to, že sám Dr. Norman W. Walker všechny postupy i sám praktikoval. A to nejenom s ohledem na správné stravování, ale také s ohledem na to, co dělal ve svém volném čase. Pravidelně jezdil na kole, stejně jako se věnoval zahradním pracím, nebo pracím na své zahrádce. A to vše jasně vedlo k jedinému, že si mohl stále užívat nejenom vitality po stránce fyzické, ale i duševní. A to je něco, co v dnešní době hledá stále více a více lidí. Bohužel v různých zaručených radách, přitom pravda je někde úplně zcela jinde.

Životní příběh Boba Marleyho

Pravděpodobně není známějšího hudebníka v žánru reggae, než je právě Bob Marley. Tento člověk se totiž zasloužil nejenom o to, aby vešla ve známost tato unikátní hudba, ale stal se známým člověkem i pro svůj příběh, ale i svah pohled na svět. A že se jedná o postavu skutečně unikátní, to dokazuje třeba unikátní festival Africa Unite, který trval jeden celý měsíc a poprvé se uskutečnil už v roce 2005. A to s cílem oslavit šedesáté výročí tohoto krále reggae.

Život slavného hudebníkad

Zatímco široká veřejnost to neví, jeho fanoušci jistě vědí, že jeho pravé jméno je Robert Nesta Marle. Narodil se černošce a námořnímu důstojníkovi, a to v Rhoden Hall právě na Jamajce. V deseti letech však jeho otec zemřel a rodina se přestěhovala do poměrně drsného předměstí, které neslo název Kingston Trenchtown. A právě tamní ghetto bylo nejenom bojem o přežití, ale i symbolem kouření marihuany, nebo také symbolem zajímavé hudby a pevně trvajícího přátelství. A právě to bylo na počátku kariéry tohoto hudebníka, jelikož zde se seznámil se svým kamarádem, kterým byl Bunny Wailer.

Netrvalo dlouho a první singl byl na světě. Stalo se tak v roce 1962. Bohužel úspěch nepřinesl, ale to Boba nijak nezlomilo a tak pokračoval v hudbě, kterou tolik miloval. To mu přineslo první drobné úspěchy, ale zatím stále jenom na Jamajce. Od hudby se ale na čas odpoutal, a to po svém sňatku, kdy si vzal Ritu Andersonovou. Stalo se tak v roce 1966, kdy později pracoval i na výrobní lince místní automobilky. Později však místo opustil a byl pohlcen duchem rastafariánského hnutí.

On a kapela

První úspěchy, které zažíval, byly spojeny hlavně s jeho kapelou, která nesla název The Wailers. Zajímavostí je, žehto kapela je podepsána i pod písní I Shot the Sheriff, kterou však mnozí znají spíše jako verzi od Erica Claptona. Později se kapela rozpadla a tak Bob Marley začal vystupovat s novou kapelou pod novým názvem – Bob Marley & The Wailers. To se ukázalo jako velmi dobrý krok, jelikož v té doby vznikl nejznámější hit No Woman, No Cry. Bylo tomu v roce 1976.

Ačkoliv v daném období byl hudebník na skutečném vrcholu, stala se jiná událost, a to taková, že byl 5. prosince 1976 napaden a postřelen. Naštěstí se uzdravil, ale po incidentu se raději přestěhoval do Velké Británie, kde natočil třeba alba Exodus, nebo Kaya.

Fotbalové zranění a rakovina

Další zranění ho čekalo o rok později, a to v roce 1977, a to při fotbale. Jednalo se sice o zranění banální, ale při vyšetření mu lékaři zjistili, že má melanom – rakovinu kůže. V rámci toho zůstal věrný svým ideálům a odmítl amputaci. Rakovina tak postupem času zachvátila další orgány, což znamenalo, že se dny tohoto umělce pomalu krátí. Odletěl se léčit do Německa, později do Miami. Zde zemřel 11. května 1981. Bylo mu 36 let.